İmran Aydın devrimci bir işçi… İşçi sınıfının kurtuluş mücadelesine, devrim ve sosyalizm mücadelesine sevdalı bir dava adamı…

Alman devleti ve burjuvazisinin başvurduğu aldatıcı “sosyal devlet” uygulamaları, yoksulluğu ortadan kaldıramaz.

Ev içi işlerin ve çocuk bakımının kadının özel sorumluluğundan çıkarılarak toplumsal kurumlaşmalar yoluyla çözülmesi gerekir.

Haberler

Kafkas fabrikası ve şirkete ait imalathanede eylemler sürüyor.

AKP’nin saldırganlık politikaları yeni katliamlara davetiye çıkarıyor.

8 Mart'a sayılı günler kala Kürt kadınları talepleriyle alanlara çıktı.

Almanya'nın Münster kentinde Kürt sorunu ve seçimler tartışıldı.

Greif belgeseli ilk olarak 1 Mart'ta Gaziosmanpaşa'da gösterildi.

BDSP, “Kavel’den Greif’e, Greif’ten Geleceğe” başlıklı panel yaptı.

Ümraniye Emekçi Kadın Komisyonu, 8 Mart etkinliği yaptı.

Küçükçekmece'de, uluslararası işçi hareketi üzerine seminer verildi.

Güncel

Yaşar Kemal’e dünyaca tanınan bir romancı demek, hiç de abartı olmaz. Buna karşın yaşamındaki sadelikte hiçbir değişim olmamıştır. Yaşar Kemal hiçbir zaman ölmeyecek bir yazar. Çünkü o, kökleri emekçi halkın içinde olan bir yazar.

Uzun yıllardır sınıf çalışmasında deneyimlerin biriktirildiğinden kuşku yok. Grevler, direnişler yada bunların yaratılması için yapılan çalışmalar. Nihayetinde, sanırım “kalıcı” birikim açısından Greif’in yeri başka.

Yaşar Kemal: Halka kim zulmediyorsa, etmişse, halkı kim eziyor, ezmişse, onu kim sömürmüş, sömürüyorsa, feodalite mi, burjuvazi mi... Halkın mutluluğunun önüne kim geçiyorsa, ben sanatımla ve bütün hayatımla onun karşısındayım.

Sorun sırf hakkımızı çalan patronla sınırlı bir mesele de değil. Buradan sendika patronlarına ve sözde temsilcilere sesleniyoruz: Artık işçilere sahip çıkın, patronla işbirliği yapmayı bırakın, bizlere ihanet etmeyin.

Değerlendirmeler