Gezi tutsaklarının davası görüldü...

İzmir'de "1. dalga operasyonu" sonucu tutuklanan Gezi direnişçilerinin duruşması görüldü.

Bayraklı Adliyesi önü - İzmir

Çağlayan Adliyesi önü - İstanbul

19.20: Sabah 10.30'da görülecek duruşma saat 17.30'da tamamlandı ve tutsakların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

Sabahki duruşmada duruşma saloununda sloganlarla tepki gösterildiği için, diğer duruşmaya izleyici almama eğilimine karşın, duruşmayı izlemek isteyen aileler ve arkadaşları oturma eylemi yaparak salona girdi.

ÇHD'li avukatlar tarafından bir saate yakın savunma yapılarak, yargılananın Gezi Direnişi olduğu ifade edildi. Davanın siyasi bir dava olduğu, hukukun işlemediği ve kararın baştan verilmiş olduğu vurgusu yapıldı. Sonuç olarak, tahliye çıkmadı.

İzmir Dayanışması bunun üzerine İzmir Adliyesi C Blok önünde bir açıklama daha gerçekleştirdi.

ÇHD adına da Özgür Dinçer Çalım söz alarak, kararın baştan verilmiş olduğunu, yargılananın, 1 Mayıslar, yasal dergiler, basın açıklamaları ve muhalefetin yaptığı her adım olduğunu söyledi. Mücadelenin sokakta devam etmesi gerektiğini vurgulayan Çalım, ÇHD olarak Gezi tutsaklarını sonuna kadar savunacaklarını söyleyerek sözlerini tamamladı.

Açıklamanın ardından, Özgür Gelecek okurlarının davasının duruşmasına çağrı yapıldı.

Aynı zamanda, İzmir Dayanışması tarafından saat 20.00'de Sevinç Pastanesi önünde gerçekleşecek eyleme de çağrı yapılarak, Ahmet'e sahip çıkma çağrısı yapıldı.

15.50: İzmir'de saat 09.30'da başlayan duruşmada mahkemeye çıkartılan tutsak Akgün Irgat ve tutuksuz yargılanan Deniz Dilli'nin duruşması sona erdi. Mahkeme Akgün Irgat'ın tutukluluğunun devamına karar verdi. Karar verildiği anda duruşma salonunda bulunanlar kararı protesto etmek için sloganlar attı.

Bu kararın diğer tutsakların da tutukluluğunun devam edeceği anlamına geleceğini belirten İzmir Dayanışması adliye önünde bir eylem yaptı. Eylemde yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarla karara tepki gösterildi.

DHF'li tutsakların saat 13.30'da başlaması gereken mahkemesi yeni başladı. Önceki duruşmada slogan atılması bahane edilerek aileler dışında duruşma salonuna izleyiciler alınmamaya çalışıldı. Fakat bu durum izleyicilerin duruşmaya girmesini engelleyemedi.

Adliye önünde adalet forumu yapıldı. Tutsak ailelerinin yanı sıra birdizi katılımcı söz alarak adalet sistemi üzerine düşüncelerini paylaştı. Forumun ardından şiirler ve türküler okundu. Forum Çav Bella marşı ile sonlandırıldı.

Tutsaklara destek için gelenler oluşturdukları ortak komünle aldıkları yiyecekleri birlikte paylaştılar.

***

İzmir'de Gezi tutsaklarının yargılandığı dava bugün başladı. Duruşma öncesinde adliye önünde tutsak aileleri, sendikalar ve odaların temsilcileri yaptıkları eylemle Gezi tutsaklarının serbest bırakılmasını istedi.

Duruşma öncesi yapılan eylemde Eğitim Sen 3 No'lu Şube adına bir kıonuşma yapıldı. Ardından TMMOB İKK sözcüsü Serdar Çiftçi ve Elif Kaya'nın babası Hamza Kaya konuştu. Konuşmalarda dayanışmanın ve desteklerin devam edeceği belirtildi.

KESK ve DİSK de eyleme katılarak destek verdi.

Ardından İzmir Dayanışması ve tutsak aileleri adına bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Gezi tutsaklarını almaya gelindiği ifade edildi. Yaşanan saldırıların devam ettiği belirtildi. Ayrıca gün boyu adliye önünde adalet nöbeti tutulacağı duyurularak Gezi tutsaklarına sahip çıkma çağrısı yapıldı.

1. dalga operasyonlarda tutuklananların çıkarıldığı mahkeme üçe bölündü. Duruşma saatleri 09.30-10.30-13.00 olarak belirlendi.

09.30'daki duruşmanın görüşülmesinde savcı tutuklama talep etti ve karar için duruşmaya ara verildi.

 

İstanbul'da destek eylemi

Bugün İzmir'de görülen dava için Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde de eylem vardı.

Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri Platformu'nun düzenlediği basın açıklaması saat 10.30'da adliyenin karşısındaki alanda başladı. Açıklama dün Okmeydanı'nda ve Antakya'da yaşanan saldırıların kınanması ve Antakya'da katledilen Ahmet Atakan'ın anılmasıyla başladı.

Aileler adına basın açıklamasını tutsak Hasan Tunç'un annesi Leyla Tunç okudu. Açıklamada Gezi Direnişi sürecinde polisin uyguladığı terör anlatılarak teşhir edildi. Çocuklarının evlerine yapılan baskınlar sonucu gözaltına alınarak tutuklandığı ifade edildi. Fakat geçen zamana karşın neyle suçlandıklarının tam olarak ortaya konmadığı ifade edilerek dosyada gizlilik kararı olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada bugün İzmir'de görülen davadan bahsedilirken şunlar ifade edildi: “Aylardır bir hiç uğruna özgürlüklerinden mahrum edilen gençlerden 8'inin mahkemesi bugün İzmir'de görülecek. 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmada gençler 17 yıl ceza talebi ile yargılanacak. Talep edilen cezanın yanında iddianame ise içler acısı bir durumda. 'Herhangi bir örgüt üyesi olmamakla beraber örgüt adına suç işleyen kişiler' olarak tanımlanan gençler halkı galeyana getirmekle suçlanıyorlar. Geçmiş yıllarda katıldıkları demokratik eylemler, Gezi protestolarında attıkları sloganlar, flamalar delil olarak gösteriliyor.”

Açıklamada Şakran Cezaevi'nde Elif Kaya'ya uygulanan cinsel taciz de teşhir edilerek bu taciz karşısında Elif'in direnmesinin gerekçe gösterilerek görüş yasağı verildiği, fakat bu işkenceyi yapanlar hakkında ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı belirtildi.

Açıklama şu sözlerle son buldu: “Katillerle ortak alanlarımızı paylaşmak istemiyoruz. Suçlular ile suçsuzlar yer değiştirene kadar mücadelemize devam edeceğiz. Biz de çocuklarımız gibi direneceğiz. Direnmenin hak olduğunu bizler çocuklarımızdan öğrendik ve tüm topluma öğreteceğiz.”

Basın açıklamasının ardından 10 dakikalık temsili adalet zinciri eylemi yapıldı. Tutsak yakınları sırtlarını adliyeye dönerek elele tutuştu ve sloganlar attı.

Eylemde “ODTÜ'den Antakya'ya direniş sürüyor sürecek!”, “Gezi tutsakları serbest bırakılsın!”, “Elif Kaya yalnız değildir!”, “Ahmet Atakan ölümsüzdür!” sloganları atıldı.