Polis cinayetinin aklamasına Yargıtay’dan eleştiri

Yargıtay Savcısı, Şerzan Kurt’u katleden polisin cezasında yapılan indirimin gerekçesine tepki gösterdi.

Muğla Üniversitesi öğrenci Şerzan Kurt’u vuran polisin dosyası Yargıtay’da. Dosyayı inceleyen Yargıtay Savcısı Elmas Coşkun, aklama için kullanılan gerekçeyi eleştirdi.

Radikal'den İsmail Saymaz’ın haberine göre, polis cinayetini aklamak için kaldırılan TCK’daki bir madde öne sürüldü. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararında ‘olası kastla cinayet’ suçundan 20 yıl hapis cezası verdi. Ardından mahkeme öne sürdüğü formülle sanık polis cinayeti tek başına işlemesine karşın ‘suça yardım indirimi’ uyguladı. Bununla ceza 8 yıla inerken katil polis Gültekin Şahin, 2.5 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. 

Gerekçeli kararda polis cinayetinin eski TCK’da ‘faili belli olmayacak şekilde adam öldürme’ maddesine girdiği belirtildi. “Hakkâniyete uygun bir çözüm bulunmalı” diyen mahkeme heyeti katil polisi böylece akladı.

Gültekin Şahin’in kitlenin üzerine ateş ettiğini vurgulayan Savcı Coşkun ise eylemin olası kastla insan öldürme kapsamına girdiğini ve suça yardım indiriminin uygulanamayacağını kaydetti.