Yenimahalle'de direnişe saldırı

Ankara Yenimahalle'de ağaçların sökülmesine karşı direnenlere uygulanan polis terörü tırmandırılıyor.

Ankara'nın Yenimahalle İlçesi'nde “Yenimahalle-Şentepe teleferik çalışması” gerekçesiyle 40-50 yıllık ağaçların katledilmesi mahalle emekçilerinin direnişine takıldı. Teleferik alanındaki ağaçların sökülmesine karşı başlayan eylemlere dün akşam yine polis saldırdı.

Yenimahalle'de emekçiler önce forumda bir araya geldiler. Yunus Emre Forumu, yapılmak istenen Yenimahalle-Şentepe teleferik projesini tartıştı. Forumda ayrıca Peyzaj Mimarları Odası ve Mimarlar Odası yöneticileri proje hakkında konuştu. Forumun ardından polis anonslarıyla saldırı tehditleri yapıldı. Kitle bu tehdite eylem kararlılığını koruyarak sloganlarla karşılık verdi.

Belediyenin iş makinaları parka getirilerek çalışma hazırlıkları başladı. Polis iş makinalarnın çalışmasına paralel olarak kitleye saldırdı. TOMA'dan tazyikli, gazlı su ve biber gazı bombaları ile gerçekleşen saldırı sonrası direnişçiler ara sokaklarda toplanarak tekrar parka yürüdüler.

Polis en ufak toplanmalara dahi azgınca saldırdı. Akrepler üzerinden yoğun gaz bombası kullanılarak kitlenin toplanması engellenmeye çalışıldı. Gece saat 01.00 sularına kadar devam eden azgın polis saldırısında gözaltılar olduğu da ifade ediliyor.